BİLGE YAZARLAR PROJESİ “İLK DERS” AÇILIŞ PROGRAMI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Ankara Valiliği, Türkiye Yazarlar Birliği ve Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi ortaklığında yürütülen BİLGE Yazarlar Projesi’nin üçüncü yılının ilk ders açılış programı Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası (CSO) Ada Tarihi Salon’da gerçekleştirildi. Programa Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, Ankara Valisi Vasip Şahin, Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi Rektörü ve Türkiye Yazarlar Birliği Genel Başkanı Prof. Dr. Musa Kazım Arıcan ve proje kapsamında görevli eğitimci yazarlar, öğrenciler ve veliler katıldı.

Program, BİLGE Yazarlar Projesi kapsamında yetiştirilmiş Fidan Grubu öğrencilerinden İsmet Çağrı Kızılağıl’ın okuduğu, proje filmine de konu olan milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un “Zulmü Alkışlayamam” şiiri ile başlamıştır. Proje tanıtım filminin izlenmesinin ardından; Türkiye Yazarlar Birliği Başkanı Prof. Dr. Musa Kazım Arıcan, Ankara Valisi Vasip Şahin ve Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin açılış konuşmalarını yapmışlardır.

Üçüncü yılında olan BİLGE Yazarlar Projesinin ilk iki yılında yayımlanan 8 kitap ve 1 dergi, Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’e, Vali Vasip Şahin tarafından takdim edilmiştir.

Merhum vatan şairi Mehmet Akif Ersoy’un edebi yaşamını anlatan kısa film, ilk ders konusu olarak ekrana getirilmiştir. Dersin devamı niteliğindeki panel; Prof. Dr. Münire Kevser Baş’ın başkanlığında, usta yazarlar Sadık Yalsızuçanlar, Necip Tosun ve Mustafa Çiftçi’nin konuşmalarıyla öğrencilerin, yazar öğretmenlerin ve diğer katılımcıların istifadesine sunulmuştur.

Öğrenci sorularının panel konuşmacıları tarafından cevaplanmasından sonra Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi Türk Müziği Topluluğu’nun verdiği konser ile program sona ermiştir.

BİLGE Yazarlar Projesi Ankara Valiliği, Türkiye Yazarlar Birliği ve Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi iş birliği ile yeni yazar adayları yetiştirmeye devam etmektedir. 2023-2024 döneminde 500 öğrenci, 30 yazar öğretmen ve 25 yazarla bir araya gelecek ve yazarlık atölyelerinde 73 saatlik eğitim görecektir.

 

 

 

Benzer Gönderiler